20 bin öğretmen atanacak

Bakan Tekin, atama takviminin 20 Mayıs’ta açıklanacağını belirterek en çok atamanın gerçekleşeceği beş branşı sıraladı. Ayrıca yeni müfredat programıyla ilgili görüş ve önerilerin alındığı sistemin 10 Mayıs Cuma günü mesai saati bitimine kadar açık kalacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

BRANŞLAR İHTİYAÇLARA GÖRE BELİRLENDİ
“Dün kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ışığında Hazine ve Maliye Bakanımız ile ilgili ekonomi kurmaylarıyla son bir görüşme yaptık. Ardından da elde edilen rakama göre Personel Genel Müdürlüğümüz branş dağılımlarına ilişkin simülasyonları yaptı. Milli Eğitim Bakanı olarak genç öğretmen adayı arkadaşlarımızın heyecanını anladığımı ve bu heyecanı olan arkadaşlarımızdan en fazlasını aramıza dahil etmek için ciddi çabalar sarf ettiğimizi belirtmem gerek. Özellikle son 4 yıl içinde hem Türkiye’de de hem dünyada ekonomik ve sosyal hayatı altüst eden gelişmeler yaşandı. İçinde bulunduğumuz durumda Cumhurbaşkanının da talimatlarıyla 20 bin öğretmen atamasını kararlaştırdık. Atama alanlarındaki 130’a yakın branş benim için eşit önemde. Branşları belirlerken ihtiyaçlarımız ve elimizdeki kadro miktarına göre bir belirleme yaptık.

EN ÇOK ATAMA SINIF ÖĞRETMENLİĞİNE
Branşları belirlerken isimlerini kapatarak ihtiyaçlar doğrultusunda bir dağılım yapılmasını istedik. En çok atama yapılması planlanan beş alan; sınıf öğretmenliği 3 bin 263, Özel eğitim 2 bin 499, Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bin 597, din kültürü ve ahlak bilgisi bin 594 ve İngilizce öğretmenliği 968 kişi olarak belirlendi. Bunlar tamamen Bakanlığın ve Personel Genel Müdürlüğünün tespit ettiği ilçe, il ve Türkiye bazlı ihtiyaç oranlarıyla, bize tahsis edilen kadronun arasında kurduğumuz orantıyla elde ettiğimiz rakam.

YÜZDE 50 KPSS, YÜZDE 50 MÜLAKAT PUANI
Personel Genel Müdürlüğü takvimi ilan edecek ancak öğretmen atamalarında deneme dersi gibi bir mülakatın gerekli olduğunu dile getirdim. Bunu yaparken de süreçle ilgili olarak adalet ve güven kaygısı güden tüm arkadaşlarımızı bu konuda aldığımız tedbirleri bir kez daha okumaya davet ediyorum. Aldığımız tedbirler çerçevesinde hiçbir arkadaşımızın hakkının yenmediği bir süreci yöneteceğiz. Hali hazırda yasal düzenlemeye göre sadece mülakat notuyla atama gerçekleştiriliyor. Bugün itibarıyla yüzde 50 KPSS skoru ile mülakat puanının yüzde 50’sinin hesaplanacağını bir sürecin yürütülmesine ilişkin yönetmelik değişikliğini resmi gazeteye göndereceğiz. 20 Mayıs’ta başvuru takvimi açıklandığında öğretmenlerimize süreçle ilgili detaylı bilgi vereceğiz.”

 

YENİ MÜFREDAT GÖRÜŞ SÜRESİ UZADI
Bakan Tekin, 26 Nisan’da ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ isimli yeni müfredat taslağının askıya çıkarıldığını ve programla ilgili öneriler hakkında bir haftalık süre verildiğini hatırlatarak, “Geçtiğimiz cuma günü süre dolmuş olmasına rağmen yoğun bir öneri geldiği için süreyi uzamıştık. Bu hafta cuma akşamı yani 10 Mayıs’ta mesai bitimine kadar sistemimizi açık tutacağız. 26 Nisan’dan itibaren edindiğimiz rakamlara göre; 1 milyon 542 bin defa program indirildi. Bu bir rekor. Ayrıca 63 bin 108 görüş bize ulaştırıldı. Genel anlamda çok ciddi bir katılımın olduğunu söylemek lazım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x